Jei esate kruopštus savo šeimos biudžeto ekspertas, jūs greičiausiai žinote visas gudrybes kaip apkarpyti išlaidas ir gauti kuo daugiau išleidžiant kuo mažiau. Tačiau jei tik dabar pradedate taupymo kelią, tuomet jums padės šie patarimai, kurie kalbės kas yra taupymas, švaistymas ir kuo visos akcijos padeda taupyti.
Taupyti – ne nuodėmė
Taupymas dažnai sutinkamas neigiama prasme. Dažnai taupyti reiškia susiveržti diržus, visko atsisakyti, gyventi ant galimybių ir poreikių ribos. Tačiau taupyti, nereiškia, jog jūs negalite sau kažko leisti ir esate vargšai. Asmeninių finansų srityje taupymas yra atsisakymas švaistyti pinigus, pirkti tai kas nereikalinga arba tai, kas vėliau bus išmetama. Jei žodis taupyti neskamba, galima sakyti, jog tai biudžeto subalansavimas.
Kur daugiausiai iššvaistome?
Pažvelkite į šiukšlinę. Kvapas ir vaizdas nebus malonus, tačiau jums būtina paanalizuoti kas joje atsiduria. Pernokęs avokadas, sugedusios salotos, indelis majonezo su pasibaigusiu galiojimu, puse supelėjusio duonos kepaliuko? Jei nieko nekeisdami stebėtumėte ir rašytumėtės ką išmetate ir susirašytumėte pinigų sumas, kurias sumokėjote pirkdami šiuos daiktus, suprastumėte, jog dalis išlaidų tiesiog nukeliauja į šiukšlinę.
Maistas yra pagrindinis pirkinys, kuriam švaistome pinigus, todėl norėdami taupyti, pirmiausia turite išmokti neišmesti maisto. To pasiekti galima planuojant valgius kelioms dienoms į priekį, o einant į parduotuvę pasidaryti pirkinių sąrašą ir pirkti griežtai pagal jį.
Pažvelkite į šaldytuvo turinį ir raskite kelis produktus, kuriuos turite suvartoti per artimiausias dvi dienas, kitaip jie suges. Sugalvokite patiekalą ar kelis, kuriems reikalingi šie ingredientai. Jei kažko trūksta, susidarykite pirkinių sąrašą. Tuomet pagalvokite ką gaminsite kitomis dienomis ir irgi įtraukite į pirkinių sąrašą. Taip apsipirkinėdami ir planuodami ką gaminsite, neleisite produktams sugesti, pirksite tik to ko tikrai reikia. Jau po mėnesio pajusite, kaip jūsų išlaidos maistui sumažėjo.
Akcijos skirtos taupymui, ne išlaidavimui
Kuomet nusiperkate daiktą suvilioti nuolaidos, jūs ne sutaupėte 50 eur, o išleidote 70 eur. Dažnai džiaugsmas, jog „kaip pigiai nusipirkau“ baigiasi paklausus savęs, „o man šio daikto reikėjo?“, „o jis buvo pirkinių ar norų sąraše?“, „o jei būtų pilna kaina, ar pirktum?“. Jei atsakymas „ne“ – jūs tik iššvaistėte pinigus.
Pirkti naudojantis akcijomis ir nuolaidų pasiūlymais nėra blogai, tačiau jais reikia naudotis protingai. Štai pavyzdžiui, namuose visada reikalingas tualetinis popierius. Jei akcijų leidinyje pamatote itin žemą kainą – nusipirkite, nesvarbu, jog namuose dar yra ir į pirkinių sąrašą neįtraukėte – juk tai produktas, kurio vis tiek reikės ir jei kai nuspręsite pirkti nebus akcijos, mokėsite pilną kainą – tai jau bus nuostolis.
Lygiai taip pat su kitais įsigyjamais ir nuolat naudojamais produktais. Jei tai ilgo galiojimo maisto produktai, konservuoti, marinuoti produktai, galintys lentynoje stovėti ir kelis metus, galite drąsiai nusipirkti papildomai. Visada galvokite į priekį. Šiandien tai tik cukrus su akcija. Uogienių sezonu tai bus deficitas su pilna kaina. Marinuoti burokėliai su akcija – tik dar vienas produktas lentynoje. Per karščius tai produktas kurio nerasite penkiose artimiausiose parduotuvėse, nes ne vien jūs apie šaltibarščius pagalvojote.
Visos akcijos yra naudingos, kuomet jas išnaudojate su protu ir sumanumu. Pabandykite išleisti mažiau, išmesti mažiau ir pinigų piniginėje liks daugiau!